Zbliża się Dzień Babci i Dzień Dziadka

Opublikowano: 2025-01-20 00:13, Numer artykułu: 92542 , Autor: M.Maćkiewicz

To, czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia. Oraz, co najważniejsze, ciasteczka. – Rudolph Giuliani

 

 

Dziadkowie i babcie to bardzo ważne postacie w życiu każdego  dziecka. Z okazji ich święta chcę Wam przedstawić najpiękniejsze książki przedstawiające relacje dziadków i wnucząt.

 

1.     „Babcia na jabłoni”, Mira Lobe

Wszystkie dzieci na całej ulicy miały babcię. Niektóre nawet dwie. Tylko Andi nie miał babci – i bardzo się z tego powodu martwił. Chłopiec tak bardzo chciał mieć babcię, że ją wymyślił!

 

2.     „Heidi”, Johanna Spyri

Książka przedstawia losy 5-letniej dziewczynki, która po śmierci rodziców trafia do domu mieszkającego w Alpach dziadka, który początkowo wydaje się gburowaty, niedostępny. Dzięki wnuczce  przezwycięża swój smutek i gniew, staje się kochającym dziadkiem, którego wszyscy chcieliby mieć.

 

3.     Seria o Harrym Potterze, J.K. Rowling,

Augusta Longbottom to babcia Neville'a Longbottoma — czarownica czystej krwi, matka Franka Longbottoma. Dla swojego wnuka bywała nieraz surowa i wymagająca, ale także dumna .To właśnie ona odprowadziła Neville'a na peron 9¾, gdy wnuk rozpoczynał swój pierwszy rok w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie.

 

4.     „Charlie i fabryka czekolady”, Roald Dahl

Dziadek Charliego – Joe jest zabawny, pokazując, że nigdy nie jesteś za stary, aby śpiewać, tańczyć i jeść cukierki. Choć czasem był zrzędliwy, często rozdrażniony i opowiadał przydługie historie, nie sprawiał wrażenia człowieka, który chciał pozostać w łóżku do końca życia. Dziadek Joe jest prawdziwym sprzymierzeńcem, towarzyszem zabaw.

 

5.     „Persepolis”, Marjane Satrapi

Babcia Marjane lubi opowiadać jej historie ze swojego życia. Mówi o swojej przeszłości, a także o dziadku Marjane. Opowiada dziewczynce  historie o czasach ,gdy jej rodzina była w rodzinie królewskiej. Prezentuje jej także książki, dzięki którym główna bohaterka może lepiej zrozumieć to, co dzieje się w jej życiu.

 

6.     ,,Mały lord”, Frances Hodgson Burnett

Hrabia Jan Artur of Dorincourt, mieszkający w pięknym angielskim zamku, jest starym, chorym, samotnym człowiekiem. Po śmierci syna sprowadza do Anglii wnuka - jedynego spadkobiercę - oraz jego matkę. Cedryk okazuje się pełnym wdzięku, odważnym i mądrym chłopcem, który uważa dziadka za najwspanialszego i najlepszego człowieka na świecie. Do tej pory hrabia nie był tak traktowany. Pod wpływem wnuka zmienia się w osobę , która potrafi cieszyć się życiem i znajduje radość w pomaganiu innym.

 

7.     „Sklep z babciami” ,Dominika Gałka

Wojtek przypadkowo trafia do sklepiku prowadzonego przez trzy starsze panie  i… od tej pory jego życie nabiera barw. Tego lata chłopiec przekona się, że grunt, to dobra paczka… niekoniecznie rówieśników.

 

8.     „Babcie od A do Z „ , Raquel Diaz Reguera

Dzięki tej książce odszukacie swoje Babcie wśród dwudziestu dziewięciu typów Babć, które autor prezentuje w swoim utworze . Książka jest pełna humoru i subtelnej ironii, idealna do wspólnego czytania przez babcie i wnuki. Sprawi, że przypomnicie sobie wszystkie cudowne chwile, które spędzaliście ze swoimi babciami.

 

9. „ Kot kameleon” ,Joanna Wachowiak                                       

Natalia nie jest szczególnie zadowolona, gdy musi zostać na kilka dni na wsi u babci Anieli. Cóż ona będzie robić przez całe dni z babcią i czarnym kotem, który chyba jej nie lubi?

Na szczęście babcia zabiera ją na strych, gdzie można przymierzać fantazyjne kapelusze i bawić się szkiełkami witrażowej lampy. Gdy się przez nie spogląda, wszystko nabiera czarodziejskich barw, a czarny kot staje się białym kotem.

 

9.     „Mój Inny Dziadek” , Rolf Barth, Daniela Bunge

Dziadek jest najlepszym przyjacielem Zosi. Zajmuje się nią i zawsze ma dla niej czas. Aż do dnia, gdy dziewczynka  zastaje go w domu nieogolonego i w piżamie. Od tej chwili Dziadek coraz częściej o czymś zapomina. Czasem nie pamięta nawet, jak wnuczka ma na imię.  

 

Opracowanie: Joanna Świtała