p

Kandydatów na Patrona naszej szkoły wybrała Rada Pedagogiczna na posiedzeniu w dn. 24. 08. 2006 r. Zanim wszystkie klasy oddały swój głos na Andrzeja Szwalbego lub ks. Jana Twardowskiego, na godzinach wychowawczych zapoznaliśmy się z ich życiorysami. Każda klasa głosowała na jednego z kandydatów. Przewodniczący klasy oddawał w bibliotece jeden głos z nazwiskiem tej osoby, która w danej klasie zdobyła większość. Po podsumowaniu głosowania patronem szkoły został ANDRZEJ SZWALBE.Poniżej przedstawiony jest krótki życiorys naszego Patrona.

Andrzej Szwalbe (30 VI 1923 – 11 XI 2002). Urodził się w Warszawie, "Honorowy Obywatel Bydgoszczy" od 1993r. Bez tego charyzmatycznego człowieka nie byłoby bydgoskiej filharmonii, opery, Biura Wystaw Artystycznych, Akademii Muzycznej czy festiwalu "Musica Antiqua Europae Orientalis" Był wieloletnim dyrektorem Filharmonii Pomorskiej i organizatorem życia muzycznego. Z wykształcenia był prawnikiem.
Do Bydgoszczy przyjechał w wieku 23 lat. Funkcję dyrektora bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej objął w roku 1951 i piastował ją aż do 1991 r. Doprowadził do budowy gmachu Filharmonii Pomorskiej i salonu BWA. Był inicjatorem rozpoczęcia budowy nowej opery. Przez wiele lat intensywnie zajmował się organizacją życia muzycznego w mieście.
W 1959 r. dzięki niemu powstało Bydgoskie Towarzystwo Naukowe. W 1961 r. zainicjował serię wydawniczą "Z dziejów muzyki polskiej na Pomorzu". Był pomysłodawcą Konkursu Pianistycznego im. Paderewskiego (pierwszy w 1961 r., gdzie laureatem został Jerzy Maksymiuk). Szwalbemu zawdzięczamy odbywające się w Bydgoszczy od 1966 r. międzynarodowe festiwale i kongresy muzykologiczne Musica Antiqua Europae Orientalis" oraz serię wydawniczą Monumenta. W 1991 r. przyznano mu tytuł honorowego Dyrektora Filharmonii Pomorskiej. W 1993 r. uznano go za "Honorowego Obywatela Bydgoszczy".
Zmarł 11 listopada 2002 r. Został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Andrzej Szwalbe utworzył w Bydgoszczy dzielnicę muzyczną. Obok budynku filharmonii skupił szkoły muzyczne, akademik dla studentów i kamienice z mieszkaniami dla muzyków. Z jego inicjatywy powstało również kilkanaście pomników kompozytorów w parku im. Jana Kochanowskiego, a w foyer filharmonii – galeria gobelinów i portretów rzeźbiarskich najsłynniejszych kompozytorów. Najcenniejszym eksponatem są gobeliny Tadeusza Brzozowskiego, które to reprezentowały sztukę polską na Światowej Wystawie EXPO 92 w Sewilli, wzbudzając aplauz międzynarodowej publiczności. Z inspiracji Andrzeja Szwalbe rozpoczęła się także budowa nowoczesnego gmachu opery. Obsługa sceny jest skomputeryzowana, co pozwała na efekty inscenizacyjne, niespotykane w tradycyjnych teatrach.
Oto jak Honorowego Obywatela Bydgoszczy wspomina abp Henryk Muszyński:
"To był jeden z tych ludzi, którzy byli ogromnie zatroskani o dobro wspólne we wszystkich wymiarach, zwłaszcza w kulturze. O ile pamiętam wszystkie ważniejsze uroczystości, wydarzenia, ale także instytucje w mieście, działy się przy współudziale lub z inspiracji pana Szwalbego. Dziękuję temu, który miał odwagę być wielkim w sprawach publicznych, a małym – w prywatnych."
Krzysztof Penderecki wyznał:
"Żebym to ja miał takiego Szwalbego w Krakowie, mógłbym spokojnie jeździć po świecie".
Ale to Bydgoszcz miała największe szczęście. Dzięki Szwalbemu nasze miasto stało się stolicą polskiej muzyki, która nie milknie nawet po jego śmierci.
 
Szwalbe-przed domem
 
 
 Szwalbe-dzieci przy pomniku
 
 
Szwalbe-hol1 
 
Szwalbe-pomnik-cmentarz
 
Byliśmy na konferencji poświęconej naszemu patronowi.

W czwartek 4 grudnia 2014 roku przedstawiciele samorządu Gimnazjum nr 2 w Bydgoszczy wzięli udział w konferencji pt. "Andrzej Szwalbe i jego dziedzictwo". Była to druga odsłona dyskusji na temat twórczości patrona naszej szkoły. Wykłady na różnorodne tematy dotyczące profesora prowadzili jego bliscy i ludzie, którzy mieli zaszczyt poznać go osobiście.

 

Z mikołajkową wizytą u Andrzeja Szwalbego

6 grudnia uczniowie z klasy II a w ramach zajęć unijnych wyruszyli na wycieczkę śladami Patrona szkoły – Andrzeja Szwalbego. Trasa rozpoczęła się od domu przy ulicy Dworcowej 75, w którym mieszkał wieloletni dyrektor Filharmonii Pomorskiej. Następnie spacerując nad Brdą doszliśmy do Opery Nova, której budowę zainicjował Andrzej Szwalbe. Na Wyspie Młyńskiej odwiedziliśmy Muzeum Pieniądza, gdzie uczniowie obejrzeli dwie wystawy. Jedna dotyczyła dziejów pieniądza w starożytnym Rzymie, a druga przedstawiała historię Kanału Bydgoskiego. Kolejnym punktem programu była wystawa w Spichrzu nad Brdą poświęcona Bydgoszczy z czasów tuż przed wybuchem II wojny światowej oraz podczas okupacji hitlerowskiej. Dalej trasa wiodła ulicą Gdańską przy Biurze Wystaw Artystycznych, również powstałych za sprawą naszego Patrona aż do ulicy Andrzeja Szwalbego i Filharmonii Pomorskiej. Wycieczkę zakończyło zrobienie pamiątkowego zdjęcia przy pomniku Patrona.

 

 Szwalbe-M-1

 

 Szwalbe-M-5
 
Tydzień z patronem naszej szkoły.
 
W dniach od 1 do 5 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień z patronem.
Dzięki audycji radiowej oraz pogadankom na lekcjach historii i wiedzy o społeczeństwie uczniowie przypomnieli sobie sylwetkę Andrzeja Szwalbego i jego zasługi dla Bydgoszczy.
Gimnazjaliści mogli również zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności w licznych konkursach:
  • w "Konkursie Wiedzy o Bydgoszczy i Patronie" laureatami zostali uczniowie klasy I d,
  • w konkursie projektowym "Życie naszej szkoły" zwyciężyła klasa II d,
  • konkurs plastyczny "Miejsca w Bydgoszczy związane z Andrzejem Szwalbe" zostanie rozstrzygnięty w najbliższym terminie.
                                                                 Gratulujemy!
Szwalbe-gazetka
 
Dnia 04.03.br. w siedzibie Towarzystwa Muzycznego 
im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy odbyło się spotkanie Stowarzyszenia im. A. Szwalbego "Dziedzictwo".
Ponieważ A. Szwalbe jest Patronem naszej szkoły, byliśmy na spotkaniu i nawiązaliśmy współpracę. Członkowie Stowarzyszenia bardzo chętnie odwiedzą naszą szkołę w "Tygodniu Patrona", aby podzielić się wspomnieniami i anegdotami o A. Szwalbe.
Z działalnością Stowarzyszenia możemy zapoznać się na stronie internetowej
M. Karandyszowska – Rybak
 
KOLEJNY NASZ "DZIEŃ Z PATRONEM"

Dnia 12 listopada 2015 roku w Zespole Szkół nr 28, jak co roku, obchodziliśmy Dzień z Patronem. Odbyły się spotkania z przedstawicielami Towarzystwa im. A. Szwalbego „ Dziedzictwo”. Uczniowie mieli okazję bliżej poznać życie i działalność naszego Patrona. Ponadto, w ramach zajęć plastycznych, wykonywano Mapę kulturalnych obiektów miasta oraz Kulturalną wizytówkę miasta. Najlepsze prace zostały nagrodzone dyplomami.

Patron-2

 

 

Następnego dnia członkowie Pocztu Sztandarowego złożyli wiązankę kwiatów oraz zapalili znicz na grobie Andrzeja Szwalbego. Idąc „ śladami” Patrona odwiedzili Dzielnicę Muzyczną, gdzie przed Filharmonią znajduje się pomnik naszego Patrona.

 

Patron-01

 

 

Patron-1

 

 

Nasi uczniowie na konferencji naukowej poświęconej działalności Andrzeja Szwalbego

 

konferencja- 1

 

 

konferencja- 2

 

 

konferencja- 3

 

 

konferencja- 4

 

 

konferencja- 5

 

 

konferencja- 6

 

 

konferencja- 7

 

 

konferencja- 8

 

 

konferencja- 9

 

 

konferencja- 10

 

 

konferencja- 11

 

 

konferencja- 12

 

 

konferencja- 13