„Tydzień z patronem”

Opublikowano: 2018-11-26 12:57, Numer artykułu: 7686 , Autor: P. Dranicki

Jak co roku w listopadzie obchodzimy „Tydzień z patronem”. W tym roku po raz kolejny przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w Colloquium Ostromeckim organizowanym przez Stowarzyszenie Andrzeja Szwalbego Dziedzictwo. Są to spotkania z osobami, które znały i współpracowały z naszym Patronem. W tym roku zaproszonym gościem był prof. dr hab. med. Michał Witt pracujący w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu. W pierwszej części spotkania pan profesor w rozmowie z panią dr hab. Elżbietą Szczurko wspominał Andrzeja Szwalbego, który pod koniec lat 70. ubiegłego wieku z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, której był dyrektorem dawał koncerty w Toruniu a pan profesor, wtedy jeszcze student, pisał z nich recenzje.

Drugą część spotkania zajął wykład „Muzyka a geny – czy jest tu jakiś związek?”. Pan profesor Michał Witt w przystępny sposób przybliżył zebranym zależność między genami a talentem muzycznym, np. w rodzinie Bachów było wielu kompozytorów. Przedstawił też wielu wybitnych muzyków i kompozytorów, którzy chorowali na choroby o podłożu genetycznym i wykazał ich wpływ na talent muzyczny, a czasem nawet szczególne predyspozycje – Paganini miał wyjątkowo giętkie palce będące wynikiem choroby, co umożliwiło zostanie wybitnym skrzypkiem.

Po oficjalnej części spotkania przyszedł czas na kawę, herbatę i smaczne rogaliki, a to wszystko wśród starych fortepianów zgromadzonych przez Andrzeja Szwalbego.